Kabát, který hřeje.

Každý z nás se setkal s hřejivým pocitem nějakého kusu zimního oblečení. Oblékneme třeba kabát a vnutí se nám věta: „ten krásně hřeje“. Nehřeje, všichni to víme, ale kde je hlavní důvod hřejivého pocitu, který se dostavuje tak rychle. Teorií je více a aby toho nebylo málo přidám svoji. Založenou na pravidlech dvou Qi (energií) – Yang a Yin. Dnes již existují technologie, které jsou schopné zapříčinit, aby například kabát hřál. Běžně se však nepoužívají, a tak se s tím nejspíš hned tak nesetkáte. Technologie to umí, vlákno ne. Pocit tepla nebo chladu je samozřejmě vyvolán použitým materiálem. Pro naši potřebu je můžeme rozdělit na vodivé nebo špatně vodivé. Stejně tak, bychom mohli použít rozdělení na materiály dobře izolující a materiály izolující hůře nebo špatně.

Nejlépe vodivými materiály jsou například kovy, proto se používají na rozvod elektrické energie. Skvěle vodivá je i voda. Opakem je například dřevo nebo polystyren, které nejsou vodivé a velmi dobře izolují.

Náš organizmus vytváří teplo a na povrchu těla máme všichni přibližně stejnou teplotu pohybující se v průměru kolem 36,5 stupňů. Udržet tuto teplotu není pro každého stejně jednoduché. Někdo se může přehřívat a jiný trpí na zimomřivost. Zda jsou tyto stavy přirozené nebo se jedná o chybu způsobenou naším životním stylem, nám může prozradit pouze osobní Qi hvězdice. S přibývajícím věkem schopnost vytvářet teplo klesá. Stejně jako nadměrná, tak i nedostatečná tvorba tepla, přináší zdravotní rizika. Pokud bychom v naší úvaze vynechali ideální tvorbu tepla naším organizmem, pak v našich klimatických podmínkách je tlumení tepla o něco jednodušší než jeho zahřívání. Mohlo by se zdát, že teplota 36,5 stupňů vnějšího prostředí, které nás obklopuje a ve kterém se pohybujeme, by mohla být ideální pro chod lidského organizmu, ale není. Víme to všichni. Na to, aby náš „motor“ dobře fungoval, musí být ochlazován. Stejně jako všechna zařízení vykonávající nějakou práci. Práce je energie Yang a Yang = teplo. Zde jsou rozdíly také velmi patrné. Někomu vyhovuje teplota 26 stupňů, jiný se cítí dobře při 20 stupních. Nemusí, ale stále může jít o přirozený stav. Zimomřivému člověku vadí chlad a horkokrevnému vadí teplo. Zajímavé je sledovat, jak se tyto dvě skupiny lidí vzájemně „pošťuchují“. Lidé, kteří se přehřívají doporučují například otužování a jsou přesvědčeni o blahodárném účinku na organizmus a nechápou, proč se lidé nechtějí otužování věnovat. Zkuste takovému člověku nabídnout příjemně strávené chvíle ve vířivce, kde se teplota vody pohybuje kolem 36 stupňů. Pokud nezkolabuje, tak se určitě zbavíte nabídek na otužování. Zimomřivého člověka ani nenapadne lézt do studené vody. Jasně že ne, poněvadž podvědomě vnímá následky ochlazení. Stejně tak se člověk s nadbytkem tepla – Yangu, bude vyhýbat teplu. Qi Yang a Yin se vzájemně neustále ovlivňují. Typickým příkladem může být pobyt u moře a řekněme, že teplota vody je 26 stupňů. Pokud do vody vstoupíme s rozpáleným tělem od slunce, příjemně se zchladíme. Teplota našeho těla se začne srovnávat s teplotou vody. Pokud bychom zůstali ve vodě dlouho, naše tělo se začne podchlazovat, poněvadž organizmus nebude schopen vytvářet tolik tepla, které by bylo nutné k zahřátí takového množství vody na přijatelnou teplotu pro fungování organizmu. Člověk by zemřel na podchlazení. Zimomřivý člověk dříve, člověk s vyšší schopností vytvářet teplo o něco později. Přesně opačně to funguje i co se týká horka.

Voda je vodivější než vzduch, takže na chladném vzduchu vydržíme déle než ve vodě o stejné teplotě. Proti působení chladu nebo horka se bráníme vhodným oblečením. Pokud použijeme v zimě oblečení vyrobené z materiálu dobře izolujících, teplo našeho těla není tak rychle odčerpáváno do chladného prostředí a my máme pocit, že nás oblečení hřeje. V létě je zase dobré použít oblečení z materiálu, který izoluje špatně, aby se naše tělo mohlo lépe zbavovat nadbytečného tepla.

Naprosto stejným způsobem se k nám chová i podlaha, po které chodíme. Pokud má místnost teplotu například 24 stupňů, všechny předměty, včetně podlahy budou mít stejnou teplotu. Na podlaze nebo předmětech záleží pouze na materiálu z jakého jsou vyrobeny, zda je vodivý nebo do jaké míry bude izolovat. Při kontaktu s kovovými předměty budeme mít v zimě pocit většího chladu a v létě většího horka, než je tomu u předmětů například dřevěných. Dlažba na podlaze z nás bude více odvádět teplo než podlaha dřevěná. Vše, co jsem tady popsal, je postaveno na základech Qi (energie) Yang a Yin.

Zítra je štědrý den, mužům přeji dárek, který se dá zabalit a ženám nějaké oblečení, které bude hřát nejenom na těle, ale i na duši.

Šťastné a veselé Vánoce.

Zdeněk Vémola

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů