Na vymývání mozku, je mnohem lepší informace než mýdlo. Politik, který řekne, že je mu jedno jakým časem se budeme řídit a že teď má starost s imigranty, by měl rozhodně přehodnotit svůj postoj. Nestačí být chytrý, vzdělaný a schopný, k vedení národa. Takový člověk by měl být především moudrý. Ať se dívám na politiky zprava či zleva, nějak   moudré nenacházím – snad se mýlím. Parlament Evropské unie není výjimkou. Doporučení, aby si každý stát rozhodl, jakým časem se bude řídit, je toho jasným příkladem.

Čas je něco, co nám mimo jiné říká, kde se na naší Zemi nacházíme. Zavolejte někomu, třeba na opačné straně zeměkoule, řekněte mu, kolik je u Vás hodin a on si udělá jasnou nebo alespoň nějakou představu o tom, kde se nacházíte.

Již kolem roku 150 před Kristem, rozdělil řecký matematik Hipparchos celou Zemi 360 polokružnicemi a 180 kružnicemi. Vznikla tak síť, pomocí které můžeme určit polohu kteréhokoliv místa na Zemi. Dodnes (kdo ví, co bude zítra), se toto dělení používá na mapách i glóbusech.

Všiml jsem si, jak v diskuzích na téma střídání času, byl čas středoevropský nahrazen výrazem zimní čas. Pokud použiji označení zimní čas, jde zcela o něco jiného. Vše se zjednoduší, a tak nějak se v rozhodování mezi zimním a letním časem vytrácí podstata. Pásmo označené jako středoevropské, souvisí s částí naší planety, kde se nachází naše země a kde žijeme. Základním pásmem, které se nachází na nultém poledníku, se určuje čas směrem na východ nebo západ. Jestliže se náš čas liší od pásma (zhruba 15 stupňů) nultého poledníku přičtením jedné hodiny, což je čas středoevropský, znamená to, že je naše pásmo posunuto směrem na východ. Zemím v pásmu od nultého poledníku směrem na západ, se čas odečítá.

Středoevropským, nebo ještě lépe slunečním časem, se řídí naše orgánové hodiny. Velice mně překvapilo, když země jako Jižní Korea (která má dokonce monádu Yang-Yin a trigramy na vlajce), pořádající poslední zimní olympijské hry, zařadila některé závody na noční čas. Nejen, že se museli sportovci vyrovnat se změnou časového pásma, ještě navíc byl jejich organizmus nucen k maximálním výkonům v čase absolutně nevhodném.

Pokud se stane, že bude za platný, určen čas letní, jak budeme naším dětem vysvětlovat sluneční hodiny? Někdo může namítnout, že se se slunečními hodinami hned tak nesetkáme. To je pravda, ale je tady ještě jedno a možná větší úskalí. Pokud bychom měli letní čas a lidé na Slovensku by si ponechali správný, středoevropský čas, ocitáme se časově více na východ než Slovensko a v podstatě bychom se pomyslně geograficky (zeměpisně) posunuli někam na území Ukrajiny.

 

 

                                   

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů